Sectionals
-
Amuleto 22405S1 2 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Bring a touch of indulgence and affordability into your home. This sectional with chaise prioritizes comfort to fit your modern lifestyle, with richly neutral leather and faux leather upholstery embracing you in irresistibly soft seating. It's a chic, contemporary way to complete your home's entertainment area.
$2,109.95
$3,619.95
Save $1,510.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Amuleto |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Desert |
| Material | Leather Match |
| Manufacturer Material |
• Body: 31% polyester and 69% PVC • Body: 100% leather |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Includes 2 pieces: left-arm facing sofa chaise and right-arm facing corner chaise • Corner-blocked frame • Attached back and loose seat cushions • High-resiliency foam cushions wrapped in poly fiber • 100% top grain leather covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas • Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation • Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather • Low-profile accent legs with faux wood finish • Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support • Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations |
| DIMENSIONS | |
| Width | 124 inch(es) / 314.96 cm |
| Height | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Depth | 86 inch(es) / 218.44 cm |
| Weight | 309 lb(s) / 140.16 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Weight | 322.01 lb(s) / 146.06 kg |
| Volume | 149 cu. ft. / 4.22 cu. m. |
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, this queen sofa sleeper's good looks and affordable + More
-
Experience modern luxury with this power reclining sofa. The soft-to-the-touch leather and faux leather + More
-
Small-scale style, tailored to perfection. This loveseat echoes retro aesthetics with warm caramel faux + More
-
Cozy, casual comfort—made with everyday style in mind. This super chaise is a reflection of your transitional + More
-
Is being overly comfortable even possible? It’s worth finding out in this large-scale recliner. Wrapped in + More
-
Flair and function are packed into one small package with this accent ottoman. Faux leather upholstery lends + More
-
This power lift recliner offers a world of comfort at your fingertips. Enjoy ultimate relaxation with its + More
-
$3,619.95
Save $1,510.00
$2,109.95
Amuleto 22405S2 2 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Bring a touch of indulgence and affordability into your home. This sectional with chaise prioritizes comfort + More
